Floating zyskuje coraz większą ilość sympatyków, gdyż jest bez wątpienia jedną z przyjemniejszych form relaksacji. Sesja floatingowa polega na zamknięciu się w kabinie wypełnionej wodą i unoszenie się na powierzchni wody. Odcinamy zmysły, nasze ciało nie poddaje się grawitacji- płyniemy...To "nic nierobienie" ma jednak zbawienny wpływ na nasze ciało oraz na nasz umysł, niosąc jednemu i drugiemu masę korzyści. Jedną z wielu zalet floatingu jest podniesienie kreatywności, poprawa wyników w pracy oraz redukcja stresu- jednak o tym za moment. Na początek przyjrzyjmy się temu, czym jest sesja floatingu i kto wpadł na taki pomysł.
Floating to forma relaksowania się zwana inaczej Terapią Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej- z angielskiego terapia R.E.S.T. Osoba korzystająca z floatingu zostaje zamknięta w kabinie stworzonej na kształt obudowanej wanny, zamykanej jak zykłe drzwi i wypełnionej wodą na głębokość około 30 centymetrów. W wodzie rozpuszczona jest sól Epsom i to dzięki niej można unosić się swobodnie na powierzchni wody nie będąc poddanym sile ziemskiej grawitacji. Sesja floatingowa polega na tym, by odciąć się od wszelkich bodźców z zewnątrz i wsłuchać się w swoje ciałko oraz w swój umysł- nie dociera do nas światło ani dźwięk poza biciem serca. Uczestnik sesji, unoszony na wodzie, której temperatura jest zbliżona do temperatury ciała ludzkiego, wchodzi w stan głębokiego odprężenia oraz stan deprywacji sensorycznej (odcięcia się od możliwie jak największej ilości bodźców z zewnątrz).
Za twórcę floatingu uważa się neurologa i psychoanalityka Johna C. Lilly'ego. Uczony jako pierwszy zbudował podobną kabinę i badał to, jak zachowuje się ludzki mózg w przypadku odcięcia go od bodźców, czyli zmysłów. Lilly stwierdził, iż odcięcie się od świata zmysłów działa bardzo kojąco na nasz układ nerwowy, który tym samym pozbywa się niemal wszystkiego tego, co wpływa na jego obciążenie. Sesja floatingowa wprowadza mózg w stan podobny do tego jaki osiąga on podczas głębokiej medytacji. Długotrwałe efekty dla układu nerwowego można osiągnąć korzystając z sesji floatingowych systematycznie.
Floating niesie ze sobą wiele zalet dla naszego organizmu, między innymi redukuje różnorakie bóle, zmniejsza napięcie mięśni, regeneruje kontuzje, wpływa na lepszy stan skóry, obniża ciśnienie krwi, zwiększa przepływ tlenu. Ale floating to przede wszystkim zbawienny sposób na nasz mózg i psychikę. Sesje floatingowe polecane są zwłaszcza tym, którzy żyją w ciągłym stresie, napięciu i często także strachu. Stres wiąże się z takimi objawami jak napięcie mięśni, podwyższone ciśnienie krwi, wysoki puls i bardzo podwyższony poziom epinefryny oraz kortyzolu. Badania wskazują, iż wszystkie te objawy zanikają podczas systematycznego korzystania z kapsuły floatingowej.
Bardzo ciekawym zjawiskiem jest działanie floatingu na fale mózgowe człowieka. U człowieka wyróżnia się 4 typy fal mózgowych: fale alfa 8-12 Hz- występują podczas stanu czuwania, fale beta 13-30 Hz- występują podczas codziennych czynności, fale theta 4-7 Hr- występują w stanie głębokiej medytacji, transu czy hipnozy oraz fale delta 0,5-4 Hz- występują w czasie głębokiego snu. Naukowo odkryto oraz potwierdzono, iż deprywacja sensoryczna może wprowadzić umysł w stan nadawania na falach theta, a wiąże się z tym szereg takich zjawiska jak: występowanie przed oczyma żywych obrazów podobnych do snów, przypominanie sobie żywych wspomnień z dzieciństwa, zwiększenie dostępności do nieświadomych treści, zwiększenie kreatywności- nowe idee powstają niejako nieświadomie, z podświadomości i z intuicji.
Czym w ogóle jest kreatywność? Czy kreatywność to jedynie wymyślanie nowych rzeczy czy nowatorskie i innowacyjne podchodzenie do problemów? Czy jest jedynie domeną artystów? Oczywiście, że nie. Nie należy zapominać, iż kreatywność to taka cecha naszego umysłu, która pozwala nam w sposób, którego dotąd nie znaliśmy, odpowiadać na problemy, które nie mają prostych i schematycznych rozwiązań. Kreatywność to cecha, która pożądana jest nie tylko w obszarze zawodowym, ale także dobrze ją posiadać i rozwijać w każdej dziedzinie swojego życia. Czy może nam w tym pomóc kapsuła floatingowa? Przypomnijmy sobie, kiedy przychodzą nam do głowy najlepsze pomysły noszące sporo znamion innowacyjności i ciekawego podejścia do problemów? Odpowiedź jest prosta- wtedy, gdy wcale się nam nimi nie zastanawiamy. Mowa tutaj o efekcie "Aha!", to w tzw. "fazie inkubacji" nasza psychika wpada na najlepsze pomysły. Deprywacja sensoryczna pozwala na znaczne przyspieszenie procesu twórczego. Floating wpływa także na proces uczenia się oraz na poprawianie wyników (tych w szkole jak i tych w pracy). Najbardziej znana teoria super uczenia Lozanova, a także jej podobne podkreślają istotność kilku czynników warunkujących proces szybkiego uczenia. Czynnikami tymi są m.in. rytmiczne oddychanie, głęboki poziom relaksacji, spokojna muzyka grająca w tle, powstawanie pozytywnych sugestii wspomagających proces uczenia się. Komora floatingowa idealnie wspiera proces uczenia się poprzez pełną relaksację, uaktywnienie prawej półkuli, hipersugestywność oraz zwiększenie do maksimum poziomu koncentracji przez odłączenie się od stymulujących bodźców.
Komora floatingowa to bez wątpienia unikalny sposób na skuteczne i niezawodne wpływanie na poprawę stanu fizycznego i psychicznego, w tym na duże zwiększenie kreatywności oraz redukcję stresu.