19 marca, 2020

Q&A o floatingu

Q&A

Witajcie, w poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na 10 najczęstszych pytań odnośnie sesji floatingu, niech ciekawości stanie się zadość ...

1. Co to jest floating?

Floating to lewitacja na roztworze wody z solą Epsom. Ma na celu odizolowanie ciała i umysłu o jak największa ilość bodźców tj. światło, dźwięk, dotyk, zapach. Dzięki temu wchodzimy w stan przyśpieszonej regeneracji. Przykładowe profity z floatowania to; zmniejszenie bólu, odciążenie kręgosłupa, poprawienie kreatywności.

2. Mam klaustrofobię i nie umiem pływać, czy to przeciwwskazanie?

Nie, na szczęście umiejętność pływania ani klaustrofobia nie są przeciwwskazaniem... wręcz zaleceniem 😉 jest to świetne miejsce aby takie lęki przełamać w najdelikatniejszy z możliwych sposobów. Kabina floatingowa jest bardzo duża i można powiedzieć że to oddzielny pokój (długość 2,85 m x szerokość 1,85 m x wysokość 2,3 m). Zawsze można zapalić światło gdy zacznie nas dręczyć jakiś niepokój. Drzwi kabiny nie są zamykane na zamki i w każdej chwili można wyjść. W roztworze jest rozpuszczone ponad 500 kg soli więc nasze ciało bez problemu jest wypierane do góry. Nie trzeba umieć pływać żeby się unosić na powierzchni. Głębokość poziomu wody to około 25 cm. W takich warunkach można czerpać przyjemność z floatowania bez umiejętności pływania.

3. Jakie jest uczucie w kabinie relaksacyjnej?

Każdy z nas jest inny a zatem uczucia z floatowania są różne. Najczęściej jest tak że pierwsza sesja jest takim małym eksperymentem i pokazuje nam jak umiemy radzić sobie z chwilą dla siebie bez "rozpraszaczy". Bardzo często jest tak że nie chce nam się wychodzić na zewnątrz jak również jak ciężko jest zapanować nad sobą aby się "zatrzymać" i spojrzeć na świat głębiej. Pierwszej sesji najczęściej towarzyszy ciekawość i strach... po 30 minutach okazuje się że ten strach przeradza się w błogostan i dociera do nas że to jest piękne. Pierwszy raz może się również okazać bolesne, gdyż nasz tryb życia przysparza nam różnych dolegliwości które wychodzą właśnie podczas floatowania. Jest to najczęściej ból karku, mamy na to sposoby i najczęściej dzięki nim mija.

4. Czy woda jest sterylna, jak z wymianą powietrza?

O czystość dbamy najbardziej i kontrolujemy jakość roztworu codziennie. Każdy klient przed wejściem do kabiny musi wziąć dokładny prysznic. Pomieszczenie w którym się przygotowujemy jest dezynfekowane każdorazowo po wizycie a samo pomieszczenie jest zabezpieczone na kilka sposobów.
I - Wysokie stężenie soli uniemożliwia życie i rozwój jakichkolwiek drobnoustrojów
II - kabina jest zbudowana według technologii NANOSILVER i ściany mają w sobie jony srebra które działają antybakteryjnie, antywirusowo oraz przeciwgrzybicznie
III - jako dodatkowy środek uniemożliwiający życie wirusom, bakteriom i grzybom, stosujemy perhydrol 35% który działa odkażająco (woda utleniona to roztwór 3%),
IV - co 1,5 godziny uruchamia się pompa, filtruje całą wodę i wyłapuje wszystkie zanieczyszczenia od 20 do 25 mikronów (1 mikron = 0,001 mm)
Wbudowane w ścianę otwory wentylacyjne cały czas wymieniają powietrze wewnątrz kabiny. Cieplejsze powietrze z Solą epsom daje również efekt inhalacji.

5. Co zabrać ze sobą na lewitację?

W Ishiki Białystok dajemy Państwu wszystkie niezbędne rzeczy (ręcznik, zatyczki ew. szlafrok) jedyną rzeczą jaką można wziąć ze sobą to klapki pod prysznic. Jeśli zapomnimy to nic się nie stanie, damy swoje klapki ale w nich pod prysznic nie można wchodzić gdyż to są tradycyjne japońskie słomiane kapcie. Niektórzy klienci nie cierpią zamaczania głowy/włosów i biorą wtedy właśnie czepek. Osoby z soczewkami kontaktowymi - warto wziąć ze sobą pojemniki z płynem na soczewki, choć klienci którzy używają i ich nie zdejmowali nie skarżyły się na jakiekolwiek problemy czy dyskomfort związane z założonymi szkłami. Jako że zaleca się wchodzenie nago do roztworu nie potrzeba jest zabierania stroju kąpielowego.

6. Ile trwa sesja, co jeśli zasnę?

Standardowa sesja floatingowa to 60 minut, natomiast fizycznie trzeba przyjąć że trwa ona 1h 20'. Przed sesją jest pełny instruktarz i czas na przygotowanie się do wejścia, demakijaż, załatwienie potrzeb fizjologicznych, zdjęcie biżuterii i prysznic. Na to jest 10 minut. Po pływaniu jest kolejne 10 minut na przygotowanie się do wyjścia. Nie polecamy krótszych sesji niż 60 min ze względu iż nasz mózg potrzebuje około 40 minut na wejście w fale theta co czasem udaje się nawet na pierwszej wizycie. Podczas takiego relaksu możemy zasnąć i nie ma co się tu bać. Naturalnie, nieświadomie nie mamy możliwości przewrócenia się i zachłyśnięcia roztworem gdyż wyporność skutecznie to uniemożliwia.

7. Jak często korzystać i czy można we dwoje?

Zaleca się korzystanie 1x w tygodniu i jest to wystarczające aby utrzymać efekty floatingu. Jeśli intensywnie trenujemy to dobrze jest 2x w tygodniu po najmocniejszych treningach dać możliwość mięśniom bardzo szybkie zregenerowanie się. Niektórzy przed ważnym spotkaniem floatują i przygotowują się emocjonalnie, wyciszają się aby być jak najbardziej skoncentrowanym. Floating Białystok posiada kabinę w której spokojnie mieści się dwoje floaterów. Ze względu na zalecaną nagość podczas unoszenia się należy przemyśleć czy to nie przeszkoda przy floatowaniu razem, jeśli tak to warto rozważyć wzięcie kąpielówek czy strojów. Wszystko zależy od Państwa komfortu fizycznego i psychicznego. Zdecydowana większość mimo nagości floatuje razem bez strojów, daje to uczucie "wolności" i prawdziwego uwolnienia się od bodźców.

8. Czy można floatować w ciąży?

Oczywiście, jeśli nie ma osobistych przeciwwskazań, nie jest to I trymestr i lekarz wyraźnie nie zabroni tej formy relaksu to jak najbardziej tak. Wiadomo że każda Pani w ciąży chronicznie cierpi z powodu bólu pleców i nadwyrężenia kręgosłupa. Podczas lewitacji ciężar ciała jest równomiernie rozłożony na całej płaszczyźnie, dzięki temu kręgosłup w końcu może odetchnąć i zmniejszają się naciski na niego. Wszystkie mięśnie i stawy mogą wreszcie "odetchnąć". Podczas takiej przygody niektóre klientki dzielą się doznaniami jakie miały. Więź z dzidzią znacznie się pogłębia, zaczyna słyszeć się bicie serduszka a każde wiercenie się jest zdecydowanie głębiej odczuwane. Sami czujemy się jak w łonie mamy.

9. Jakie są przeciwwskazania?

Floating to jedna z najbezpieczniejszych zabiegów relaksacyjnych ale również i ona ma swoje obwarowania z przeciwwskazaniami. Osoby które nie mogą skorzystać muszą spełnić jedno z poniższych punktów:

* Osoby z chorymi nerkami zasięgnąć opinii lekarza
* Epilepsja
* Niskie ciśnienie tętnicze krwi
* Menstruacja
* W dniu sesji nie korzystać z zabiegów depilacji i golenia
* Po świeżym farbowaniu włosów (odczekać 1 tydzień)
* Osoby ze świeżym tatuażem, piercingiem (odczekać 2 tygodnie)
* Ciężkie depresje lub psychozy (leczone psychiatrycznie)
* I trymestr ciąży
* Zakrzepica
* Zapalenie ucha
* Rany otwarte, uszkodzenia skóry, owrzodzenia skóry, podrażnienia i infekcje
* Spożycie alkoholu i innych środków odurzających
* Osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców
* Wszczepiony rozrusznik serca
* Nowotwory złośliwe skóry

10. Czy to nowa praktyka, czy istnieją potwierdzenia pozytywnych efektów floatowania?

Floating ma swoje korzenie od 1956 r. Gdzie John C. Lilly zaczął się zastanawiać nad funkcjonowaniem mózgu człowieka pozbawionego oddziaływaniu bodźców. Powstało wiele badań na ten temat. Poniżej kilka z nich:
Literatura:
• M. Hutchison, The book of floating: exploring the private sea, Nevada City, Calif.: Gateway Books and Tapes, 2003.
• John Cunningham Lilly, The Deep Self, Warner Books, 1977.
• T.E. Taylor, Learning Studies for Higher Cognitive Levels in a Short-term Sensory Isolation Environment, Colorado 1983.
• Balden Jacobs, Allen Jacobs, Greg Jacobs, REST in a Hospital – Based Stress Management Program, Colorado 1983.
• J.W. Turner, Hormones and REST: A Controlled Study of REST – Assisted Relaxation, Colorado 1983.
• Restricted environmental stimulation, New York: Springer, 1990.
• Zdzisław Sybilski, Dezaktywizacja i aktywizacja emocji w psychoterapii, , Druk_Intro S.A, Inowrocław 2007.
• Anette Kjellgren, The experience of floatation REST (restricted Environmental stimulation technique), subjective stress and pain. Goteborg: University Sweden, 2003.

Bądź z nami w kontakcie

Adres

Al. Jana Pawła II 59 lok. U3
15-753 Białystok
apartmentenvelopephone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram