14 sierpnia, 2020

Q&A o ganbanyoku

Zebraliśmy garść najczęściej powtarzających się pytań o ganabanyoku od naszych klientów. Odpowiedzieliśmy na nie treściwie i w miarę krótko. Jednak, jeżeli Wasza ciekawość nie została w pełni zaspokojona to napiszcie lub zadzwońcie do nas - udzielimy jeszcze bardziej wyczerpujących i szczegółowych wyjaśnień. A teraz...

 

1. Jaka jest różnica między sauną parową, suchą, a na podczerwień?

 

Sauna parowa Sauna sucha (fińska)

Sauna na podczerwień ganbanyoku

Temperatura powietrza

40–60°C 40–120°C

25-30°C

temp. kamienia 40-48°C

Wilgotność powietrza

90–100% 10–50%

50-60%

Czas trwania zabiegu

Do 120 min Do 30 min

Do 90 min

 

2. Korzystałem z różnych rodzajów saun – było mi za gorąco i za duszno. Czy tu będzie tak samo?

Czy będzie gorąco? Tak, na tym polega sauna 😉 Głównym i jedynym źródłem ciepła są kamienie z krzemionki wulkanicznej, które nagrzewają się do temperatury oscylującej w granicy 42-43°C, a temperatura otoczenia w tym samym czasie wynosi około 28-29°C. Uczucie ciepła bijącego z kamieni można trochę zmniejszyć poprzez położenie się na ręczniku. Czy będzie duszno? Nie występują tu kłęby gęstej i ciężkiej pary, jak w przypadku saun parowych, a powietrze jest w pełni przejrzyste, więc oddychanie nie jest utrudnione w żadnym stopniu. Sauna na podczerwień stanowi alternatywę dla osób, które mają problem z oddychaniem w warunkach wysokich temperatur i wilgotności powietrza.

 

3. Czemu ta sauna jest nazywa japońską i co ma wspólnego z tym krajem?

Sucha sauna skalna (ganbanyoku) znajduje się w prawie każdym onsenie - japońskich gorących źródłach. To bardzo popularna forma relaksu praktykowana przez większość Japończyków w niekiedy bardzo wymyślny sposób o czym możecie poczytać TUTAJ. Dodatkowo czarna krzemionka wulkaniczna, która jest głównym i jedynym elementem budowy ganbanyoku, wydobywana jest tylko w jednym miejscu na świcie – na wyspie Hokkaido w Japonii.

Istnieje legenda, że jakby samuraje podpatrzyli technikę wygrzewania się w gorących źródłach i na kamieniach z krzemionki wulkanicznej u... makaków japońskich. Wojownicy zaobserwowali na sobie, że po takich zabiegach ich organizm szybciej się regeneruje, a rany po bitwach ulegają zagojeniu.

Makaki japońskie

4. Czy można wyjść w trakcie?

Oczywiście. Jeżeli czujesz jakikolwiek dyskomfort możesz w każdej chwili przerwać i wyjść z sauny. Jeżeli potrzebujesz kilku chwil na ochłonięcie możesz posiedzieć w naszej sali głównej, gdzie panuje temperatura pokojowa i spróbować ponownie wejść do sauny.

 

5. Jak przygotować się do saunowania?

Nie ma specjalnych zaleceń do przygotowania się przed saunowaniem. Z japońskiej sauny skalnej można korzystać przez cały rok o każdej porze dnia. Lojalnie ostrzegamy, że bardzo często zdarza się naszym klientom wieczorem... zasnąć na ganbanyoku 😉

 

6. Czy muszę coś ze sobą zabrać?

Tylko maseczkę niezbędną do przejścia między drzwiami głównymi, a pomieszczeniem z sauną. Na miejscu dajemy ręcznik, wodę oraz specjalną piżamkę do saunowania, a po całym SPA wszyscy poruszamy się w japońskich klapach zori, które są dezynfekowane po każdym kliencie.

 

Aneta Kowalewska - wokalistka

Etna - wokalistka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Czy mogę przyjść z kimś?

Tak, w saunie mogę przebywać w tym samym czasie maksymalnie dwie osoby. Leżąc na rozgrzanych kamieniach można w wygodny sposób rozmawiać z partnerem/znajomym znajdującym się obok.

 

8. Jak wygląda saunowanie w suchej saunie?

Saunowanie odbywa się w specjalnej piżamce na ganbanyoku, które przypomina kamienne łóżko. Co 15 minut na dźwięk gongu przewracasz się z brzucha na plecy i z pleców na brzuch. Pamiętaj o ciągłym nawadnianiu się – woda jest w zasięgu ręki. Po skończonym seansie należy wytrzeć spocone ciało ręcznikiem, a kąpiel zalecamy dopiero po 2 godzinach, żeby w pełni skorzystać z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą saunowanie.

Czas trwania: 1 lub 1,5 godziny

 

9. Jestem w ciąży, czy mogę korzystać z sauny?

To zależy. Niektóre badania sugerują, że podwyższona temperatura u kobiet we wczesnych etapach ciąży może działać uszkadzająco na płód. Inne artykuły naukowe potwierdzają korzystne działanie sauny u kobiet z przebiegającą prawidłowo ciążą, a swoje stwierdzenia popierają jeszcze statystykami z wysokim odsetkiem urodzonych zdrowych dzieci. W naszym odczuciu jest to bardzo delikatna kwestia i radzimy przyszłym mamom odwiedzić saunę po rozwiązaniu ciąży i zakończeniu okresu karmienia piersią.

 

10. Jakie są jeszcze przeciwwskazania?

Do najważniejszych należą:

 • leki moczopędne, przeciwcholinergiczne, przeciwhistaminowe,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • menstruacja (może nasilić krwawienie),
 • ciąża/karmienie piersią,
 • podeszły wiek (w przypadku problemów w wytwarzaniu potu),
 • choroby sercowo-naczyniowe.
 • przewlekłe stany/choroby związane ze zmniejszoną zdolnością do pocenia się,
 • osoby z hemofilią/osoby skłonne do krwawienia,
 • gorączka,
 • spożycie alkoholu i innych środków odurzających,
 • implanty,
 • nadwrażliwość na ciepło,
 • ostre uszkodzenia ciała.

 

Karolina "Jejchwile" - instagramerkaKarolina "Jejchwile" - instagramerka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Czy mogę saunować razem z dzieckiem?

Tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z sauny na podczerwień przez dzieci, ale muszą być one pod stałą opieką rodzica lub opiekuna.

 

11. Chcę kupić voucher prezentowy dla moich dziadków. Czy osoby starsze mogą korzystać z sauny na podczerwień?

Tak, jeżeli nie mają żadnych z przeciwwskazań to voucher można kupić TUTAJ lub bezpośrednio w ISHIKI. Dla starszych osób sauna na podczerwień jest alternatywą sauny tradycyjnej – nie występują tu ciężkie i gęste opary skłębionego powietrza, które mogą utrudniać oddychanie, a dodatkowo jest mniejsza wilgotność i temperatura w pomieszczeniu.

 

12. Spodobało mi się i chcę chodzić codziennie. Czy tak można?

Jako przedsiębiorcy powinniśmy powiedzieć „ależ oczywiście, zapraszamy nawet dwa razy dziennie”, ale nie będzie to zgodne z prawdą i naszym sumieniem. Zalecamy korzystać z ganabnyoku optymalnie 1-2 razy w tygodniu. Zwiększona częstotliwość saunowania jest uzasadniona w szczególnych przypadkach, np. sportowy korzystają z niej częściej, aby zregenerować organizm i podtrzymać kondycję po treningu.

 

Kliknij tutaj, żeby kupić voucher

Bądź z nami w kontakcie

Adres

Al. Jana Pawła II 59 lok. U3
15-753 Białystok
apartmentenvelopephone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram