|
Sauna parowa | Sauna sucha (fińska) |
Sauna na podczerwień ganbanyoku |
Temperatura powietrza |
40–60°C | 40–120°C |
25-30°C temp. kamienia 40-48°C |
Wilgotność powietrza |
90–100% | 10–50% |
50-60% |
Czas trwania zabiegu |
Do 120 min | Do 30 min |
Do 90 min |
Czy będzie gorąco? Tak, na tym polega sauna 😉 Głównym i jedynym źródłem ciepła są kamienie z krzemionki wulkanicznej, które nagrzewają się do temperatury oscylującej w granicy 42-43°C, a temperatura otoczenia w tym samym czasie wynosi około 28-29°C. Uczucie ciepła bijącego z kamieni można trochę zmniejszyć poprzez położenie się na ręczniku. Czy będzie duszno? Nie występują tu kłęby gęstej i ciężkiej pary, jak w przypadku saun parowych, a powietrze jest w pełni przejrzyste, więc oddychanie nie jest utrudnione w żadnym stopniu. Sauna na podczerwień stanowi alternatywę dla osób, które mają problem z oddychaniem w warunkach wysokich temperatur i wilgotności powietrza.
Sucha sauna skalna (ganbanyoku) znajduje się w prawie każdym onsenie - japońskich gorących źródłach. To bardzo popularna forma relaksu praktykowana przez większość Japończyków w niekiedy bardzo wymyślny sposób o czym możecie poczytać TUTAJ. Dodatkowo czarna krzemionka wulkaniczna, która jest głównym i jedynym elementem budowy ganbanyoku, wydobywana jest tylko w jednym miejscu na świcie – na wyspie Hokkaido w Japonii.
Istnieje legenda, że jakby samuraje podpatrzyli technikę wygrzewania się w gorących źródłach i na kamieniach z krzemionki wulkanicznej u... makaków japońskich. Wojownicy zaobserwowali na sobie, że po takich zabiegach ich organizm szybciej się regeneruje, a rany po bitwach ulegają zagojeniu.
Oczywiście. Jeżeli czujesz jakikolwiek dyskomfort możesz w każdej chwili przerwać i wyjść z sauny. Jeżeli potrzebujesz kilku chwil na ochłonięcie możesz posiedzieć w naszej sali głównej, gdzie panuje temperatura pokojowa i spróbować ponownie wejść do sauny.
Nie ma specjalnych zaleceń do przygotowania się przed saunowaniem. Z japońskiej sauny skalnej można korzystać przez cały rok o każdej porze dnia. Lojalnie ostrzegamy, że bardzo często zdarza się naszym klientom wieczorem... zasnąć na ganbanyoku 😉
Tylko maseczkę niezbędną do przejścia między drzwiami głównymi, a pomieszczeniem z sauną. Na miejscu dajemy ręcznik, wodę oraz specjalną piżamkę do saunowania, a po całym SPA wszyscy poruszamy się w japońskich klapach zori, które są dezynfekowane po każdym kliencie.
Tak, w saunie mogę przebywać w tym samym czasie maksymalnie dwie osoby. Leżąc na rozgrzanych kamieniach można w wygodny sposób rozmawiać z partnerem/znajomym znajdującym się obok.
Saunowanie odbywa się w specjalnej piżamce na ganbanyoku, które przypomina kamienne łóżko. Co 15 minut na dźwięk gongu przewracasz się z brzucha na plecy i z pleców na brzuch. Pamiętaj o ciągłym nawadnianiu się – woda jest w zasięgu ręki. Po skończonym seansie należy wytrzeć spocone ciało ręcznikiem, a kąpiel zalecamy dopiero po 2 godzinach, żeby w pełni skorzystać z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą saunowanie.
Czas trwania: 1 lub 1,5 godziny
To zależy. Niektóre badania sugerują, że podwyższona temperatura u kobiet we wczesnych etapach ciąży może działać uszkadzająco na płód. Inne artykuły naukowe potwierdzają korzystne działanie sauny u kobiet z przebiegającą prawidłowo ciążą, a swoje stwierdzenia popierają jeszcze statystykami z wysokim odsetkiem urodzonych zdrowych dzieci. W naszym odczuciu jest to bardzo delikatna kwestia i radzimy przyszłym mamom odwiedzić saunę po rozwiązaniu ciąży i zakończeniu okresu karmienia piersią.
Do najważniejszych należą:
Tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z sauny na podczerwień przez dzieci, ale muszą być one pod stałą opieką rodzica lub opiekuna.
Tak, jeżeli nie mają żadnych z przeciwwskazań to voucher można kupić TUTAJ lub bezpośrednio w ISHIKI. Dla starszych osób sauna na podczerwień jest alternatywą sauny tradycyjnej – nie występują tu ciężkie i gęste opary skłębionego powietrza, które mogą utrudniać oddychanie, a dodatkowo jest mniejsza wilgotność i temperatura w pomieszczeniu.
Jako przedsiębiorcy powinniśmy powiedzieć „ależ oczywiście, zapraszamy nawet dwa razy dziennie”, ale nie będzie to zgodne z prawdą i naszym sumieniem. Zalecamy korzystać z ganabnyoku optymalnie 1-2 razy w tygodniu. Zwiększona częstotliwość saunowania jest uzasadniona w szczególnych przypadkach, np. sportowy korzystają z niej częściej, aby zregenerować organizm i podtrzymać kondycję po treningu.