14 lipca, 2020

TOP 8, czyli (nie)typowe ciekawostki ze świata Japonii

shinjuku

Ponad 230 lat izolacji Japonii od reszty świata zrobiło swoje – kraj ten nieustannie nas zadziwia i szokuje, a nowoczesna technologia płynnie przeplata się z wieloletnimi tradycjami i religią shintoistyczną. Odsłaniamy rąbka tajemnicy i wyjaśniamy, dlaczego zawodnicy sumo tupią przed walką, ile waży kimono gejszy, jakie nietypowe smaki ma batonik Kit-Kat oraz jeszcze więcej. Gotowi? To zaczynamy!

  1. Shinkanseny
    Jedne z najszybszych pociągów na świecie - suną ponad 300 km/h z nienaturalną wręcz ciszą, która panuje również wewnątrz wagonów. Słyną ze swojej punktualności do tego stopnia, że znana jest historia pewnego maszynisty, który popełnił samobójstwo po tym, jak pociąg który prowadził, spóźnił się zaledwie kilka minut. Dla maszynisty było to niedopuszczalnym błędem i skazą na honorze, który mógł oczyścić tylko w jeden sposób. Kolejną, wyróżniającą cechą shinkansenów jest ich dokładność i dlatego pasażerowie ustawiają się w kolejce do pociągu na specjalnie wyznaczonych miejscach peronu, bo dokładnie w tym miejscu otworzą się przed nimi drzwi wagonu. Nad idealną precyzją czuwają panowie w białych rękawiczkach, którzy należą do pracowników stacji i w razie potrzeby delikatnie "dopychają" pasażerów, aby drzwi mogły się swobodnie zamknąć, a pociąg punktualnie odjechać. Łatwo wywnioskować, że shinkanseny są mocno obleganym środkiem transportu, więc w ramach zabezpieczenia kobiet przed ewentualnym molestowaniem wyznaczono wagony dostępne tylko dla pań.
    Japonia

    peeling_informacja

  2. Gion – dzielnica gejsz w Kyoto
    Dużym szczęściem jest zobaczyć prawdziwą gejszę, która to wieczorową porą przemyka uliczkami do herbaciarni - miejsca pracy. Jeżeli samo patrzenie nam nie wystarczy i koniecznie chcemy zobaczyć taniec maiko oraz doświadczyć ceremonialnego parzenia herbaty i zrobić pamiątkowe zdjęcie to musimy się nastawić na koszt ok. 4 ooo jenów  (ok. 150 zł). Bardzo popularnym widokiem na japońskich ulicach jest grupa turystek przebrana za roześmiane gejsze, więc zachowajmy czujność i powstrzymajmy zbytni entuzjazm przed robieniem zdjęć z ukrycia, aby potem pochwalić się znajomym słowami "tak wygląda prawdziwa gejsza w Japonii". Słowo „przebrane” jest tutaj bardzo odpowiednie, bo oryginalne, wielowarstwowe kimono gejszy potrafiło ważyć nawet do 20 kilogramów, więc raczej żadna turystka nie chciałaby dobrowolnie poruszać się w takim ciężarze. Dodatkowo, oryginalne drewniane klapki (okobo) mierzyły do 15 cm wysokości, a długi pas (obi) ciągnął się od 3 do 6 metrów. Łatwo z tego wywnioskować, że gejsze nie były w stanie samodzielnie się ubrać.  Za to makijaż opracowały do perfekcji  i każda z nich jest wręcz artystką w tej dziedzinie. Tradycyjnie składał się on z 5-ciu kolorów (biel, czerń, czerwień, bordo, róż), a charakterystycznym elementem jest biała twarz, ciemne kreski na powiekach oraz czerwone usta, których umalowanie jest zależne od pozycji.  Kluczem idealnego makijażu jest utrzymanie skóry w nieskazitelnym stanie, a cała pielęgnacja oparta jest głównie na ziarnach ryżu. Sproszkowane nasiona (mączka ryżowa) używana jest, jako naturalny puder matujący do twarzy lub, jako odżywczy dodatek do kąpieli. Rozgniecione ziarna łączy się z olejem roślinnym i wykonuje peeling całego ciała, a regularność tego zabiegu (przynajmniej 1 raz w tygodniu) pozwala się cieszyć gładką i młodą skórą przez długie lata. Kolejnym produktem jest woda po gotującym się ryżu, która spełnia rolę płukanki do włosów, a z dodatkiem oleju kameliowego tworzy finalny efekt - taflę długich, lśniących włosów u każdej gejszy. Jak widać, ryż wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale też na urodę.
    Japonia

    Japonia
  3. Origami
    Sztuka składania papieru, którą Japończycy przejęli od Chińczyków i rozwinęli na poziomie "tak zaawansowanym, że bardziej się nie da". Pierwszy podręcznik do origami powstał już w okolicach XVIII wieku i zawierał w sobie między innymi 49 sposobów składania żurawia. Zresztą żuraw jest bardzo istotnym ptakiem dla Japończyków - symbolizuje pomyślność i dobre nowiny, a jego podobiznę z papieru jest w stanie złożyć nawet dziecko. Japończycy też wierzą, że gdy chora osoba przebywająca w szpitalu dostanie pudełko z 1000 ręcznie złożonych żurawi przez najbliższych to będzie mogła wypowiedzieć jedno życzenia, które się spełni. Uprzedzając naszą nadmierną fantazję - domyślnie chodzi o "chcę wyzdrowieć".

    Floating_informacja
  4. Sztuki walki - karate, sumo, kendo, aikido, judo
    Przez ponad 230 lat Japonia była odizolowana od reszty świata, co znacznie wpłynęło na indywidualny rozwój japońskiej kultury w tym właśnie sportu. Wyróżniającym aspektem jest nacisk na kodeks etyczny, rozwój duchowy oraz kultywowanie samurajskich wartości: honor, odwaga, wierność, sprawiedliwość, uprzejmość. Najbardziej widowiskowym sportem dla Europejczyka jest sumo, gdzie zawodnicy nierzadko ważą nawet 200 kilogramów i co najlepsze - nie ogranicza to ich do zrobienia pełnego szpagatu, ponieważ sumici są bardzo zwinni i wygimnastykowani. Co ciekawe, sama walka trwa zaledwie kilka sekund. Przez wiele minut na arenie odbywa się przygotowanie sumitów do walki – oczyszczanie solą, modlitwy i wykonywanie nietypowych pozycji, co ma również na celu przepędzenie złych duchów oraz przestraszenie przeciwnika. Cały rytuał stanowi nie lada atrakcję wizualną, którą na pewno warto przeżyć będąc w Japonii. We wszystkich sportach jedną z kluczowych ról odgrywa regeneracja organizmu.
    Japonia

    Japonia
  5. Hotele kapsułowe
    Pomysł na hotele kapsułowej rodem z "Piątego elementu" powstał z powodu pracoholizmu w Japonii. Jest to problem ogólnoświatowy, ale to właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni osiągnął największy rozmiar. Japończyk pracuje średnio 16 godzin dziennie, a praca przynosząca korzyść dla społeczeństwa i sumienne wypełnianie wszystkich obowiązków oraz dodatkowych zleceń to priorytet. Hotele kapsułowe są więc rozwiązaniem na stracony czas związany z dojazdami do pracy - często wynosi on nawet 2 godziny dziennie w jedną stronę. Dla Japończyków nocleg w takim hotelu jest praktycznym rozwiązaniem, a dla turystów stanowi ciekawe przeżycie na jedną noc. Dlaczego tylko na jedną? Najbardziej "skompresowane" hotele mają w pokoju-kapsule tylko materac, a szerokość pokoju wynosi mniej, niż metr. Na plus zalicza się prywatny telefon i telewizor, a na poszczególnych piętrach hotelu znajdują się oczywiście łazienki. Cena takiej przyjemności wynosi około 90 zł za noc. To może jednak namiot?
    Japonia

    Japonia
  6. Jedzenie
    Jedna z najprzyjemniejszych form doświadczania obcej kultury i tradycji. Najbardziej popularnymi posiłkami jest zdecydowanie sushi i ramen (japoński rosół), a do popicia matcha (zielona herbata) oraz sake (wino ryżowe). Jakie nietypowe smaki możemy jeszcze znaleźć? Chociażby panierowane macki ośmiornicy nabite na patyczek lub po prostu w wersji surowej, lody z nadzieniem słodkiego ziemniaka, limitowane edycje Kit-Katów (ponad 300 rodzajów od początku istnienia firmy, w tym te o nietypowych smakach: maślane, kasztanowe, octowe, serowe), ciasteczka z pszczołami lub sernik owinięty naleśnikiem. Osobom ceniącym klimatyczne miejsce proponujemy restauracje stylizowana na szpital psychiatryczny, gdzie klient dostaje napój w kroplówce, stoliki znajdują się w małych pokojach z kratami w oknach, a kelnerki chodzą przebrane za pielęgniarki. Nie robi wrażenia? To może knajpa, gdzie posiłek serwowany jest w... sedesie? Takich japońskich smaczków możemy znaleźć o wiele więcej, co dla turystów stanowi nie lada uciechę, a dla Japończyka – zarobek.
    Japonia

  7. Onseny - gorące źródłaganbanyoku_info
    Japończycy uwielbiają gorące źródła i korzystają z nich od stuleci, a podwójną korzyść z takiej formy odpoczynku podpatrzyli u... makaka japońskiego. Jest to mały gatunek małpki, który lubuje się w długich, gorących kąpielach oraz wygrzewaniu się na kamiennych stokach pokrytych czarną krzemionką wulkaniczną. Japończycy robią podobnie: na początku moczą się w gorących źródłach, których woda często ma właściwości lecznicze - zawiera wiele pierwiastków i minerałów. Dopełnienia rytuału jest odpoczynek na gorących płytach z naturalnego kamienia, jak to ma miejsce chociażby w łaźni Ryūsenji-no-yu. Temperatura płyt sięga lekko powyżej 40 stopni i stopniowo rozluźnia mięśnie oraz niweluje bóle stawowo-mięśniowe. Jednak onseny nie są dostępne dla każdego. Wiele łaźni i basenów ma kategoryczny zakaz wpuszczania osób z tatuażami - niezmiennie kojarzą się one z japońską mafią, czyli yakuzą. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być skorzystanie ze specjalnych plastrów kamuflujących lub wykonanie makijażu wodoodpornego. W onsenach szatnie są podzielone na męskie i żeńskie (chociaż zdarzają się i koedukacyjne), gdzie należy zostawić ubranie i wziąć porządny prysznic. Po spłukaniu piany z ciała, wchodzimy nago do wspólnego źródła, w którym absolutnie nie można nurkować, ani robić pamiątkowych zdjęć. Niektóre onsensy reklamują się dodatkowo widokiem na górę Fuji, co tylko potęguje efekt relaksu fizyczno-psychicznego.


  8. Nietypowe zabiegi SPAmasaz_info
    Kiedy sama kąpiel w gorącym źródle już nie wystarcza, wkraczają Japończycy z bogatą ofertą dość... niecodziennych zabiegów, na których (o dziwo!) nie brakuje ochotników. Codziennie, przez ośrodek Hakone Kowakien Yunessun przewijają się tłumy klientów gotowych skorzystać z kąpieli w czerwonym winie, kawie lub zielonej herbacie. Co ciekawe, na stronie uzdrowiska jest krótka adnotacja przy danych kąpielach z prośbą o powstrzymanie się od degustacji płynu wypełniającego wannę. Płacąc zawrotną kwotę 100 yenów (ok. 3,5 zł) możemy doświadczyć przez kilka minut, popularnego zabiegu moczenia nóg w wodzie z rybkami skubiącymi martwy naskórek z naszych stóp. Co jeszcze? W onsenie Ibuski można zostać dobrowolnie zakopanym po szyję w gorącym wulkanicznym piasku. Jest to zabieg szczególnie popularny wśród kobiet ze względu na natychmiastową poprawę stanu skóry ciała. Osoby chcące skorzystać z tradycyjnych, japońskich zabiegów też znajdą coś dla siebie. Duże onseny posiadają oddzielną strefę relaksu z szeroką ofertą masaży, wśród których króluje kobido - intensywnie liftingujący masaż twarzy, ukierunkowany na modelowanie twarzy oraz eliminacji problemów związanych z twarzoczaszką (szczękościsk, bruksizm). Na uwagę zasługuje również masaż shiatsu, który powstał w Chinach, po czym został przejęty i udoskonalony przez Japończyków. Jest to masaż polegający na uciskaniu punktów spustowych na ciele za pomocą palców, łokci, a nawet kolan i stóp masażysty. Jego skuteczność potęguje fakt, że w 1995 Japońskie Ministerstwo Zdrowia uznało masaż shiastu za pełnoprawną metodę leczenia. Czy jest skuteczny? To już trzeba sprawdzić na własnej skórze, ale jedno jest pewne - jest to zdecydowanie jeden z najwyższych poziomów dogłębnego relaksu ciała i ducha.

Bądź z nami w kontakcie

Adres

Al. Jana Pawła II 59 lok. U3
15-753 Białystok
apartmentenvelopephone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram