30 września, 2020

Utrata kilogramów -
6 sprawdzonych strategii na sukces

Zastosuj sprawdzone strategie a zobaczysz, że wcale to nie jest takie trudne!

 

„Odchudzanie nie jest takie proste” – ciągle to słyszę …
Obecnie wszędzie są widoczne fit diety, które kuszą marketingowymi hasłami. Jednak podstawą jest zdrowa, odpowiednio zbilansowana i kontrolowana dieta połączona z aktywnością fizyczną. Nie oczekuj od siebie, że rezultat będzie szybko – jak szybko schudniesz to jeszcze szybciej to wróci z dodatkowym bagażem w postaci kilogramów.

Jak należy wprowadzić trwałe zmiany?

 

1. Upewnij się, że jesteś gotowa
Długoterminowa utrata masy ciała wymaga czasu i twojego kontrolowanego zaangażowania. Jeżeli jeszcze nie jesteś na to gotowa, jeżeli jeszcze nie czujesz ogromnej potrzeby – to nie zaczynaj. Inaczej będziesz zła, że znowu nie wyszło. Musisz być pewna, że jesteś gotowa a reszta będzie już łatwiejsza.
Zadaj sobie kilka pytań, które ułatwią ci określić gotowość (poświęć na nie kilka minut im więcej czasu przenalizujesz swoją gotowość tym łatwiej będzie podjąć decyzję czy to już ten moment):

 • Co się zmieni w Twoim życiu jak schudniesz?
 • Czy dookoła jest dużo niezdrowych zachcianek?
 • Czy sięgasz po jedzenie pod wpływem stresu?
 • Czy jesteś gotowa do podjęcia kontrolowanego wyzwania?
 • Czy na pewno jestem gotowa, żeby zmienić nawyki żywieniowe?
 • Czy potrzebujesz wsparcia kogoś bliskiego?
 • Czy potrzebujesz wsparcia dietetyka?
 • Czy mam czas na wprowadzenie zmian do swojego życia?
 • Czy jestem gotowa na aktywność fizyczną?
 • Jak się będziesz czuć, jak schudniesz?
 • Co na to Twoi najbliżsi?

Porozmawiaj z psychodietetykiem pomoże ci się zmotywować. Jak już będziesz gotowa łatwiej ci będzie wyznaczyć cel, być zaangażowana w cały proces i zmieniać nawyki żywieniowe.

 

2. Znajdź swoją wewnętrzną motywację

Nikt inny nie może sprawić, że schudniesz. Ty musisz tego naprawdę chcieć i dokładnie znać swój cel. Musisz sama zdecydować, czy jesteś gotowa na zmianę nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej.
Jak już masz konkretnie opisany cel, zaplanuj sobie kroki. Zrób plan konkretnego działania. Zastanów się co pomoże ci utrzymać motywację tak żeby nic ci w tym nie przeszkodziło np. zbliżające się wakacje czy urodziny bliskiej ci osoby. Pomyśl i zrób listę czynników motywujących cię – tak żeby żadne pokusy nie przychodziły ci do głowy. Możesz np. stworzyć zachęcającą notatkę dla siebie i powiesić na drzwiach lodówki, zrobić zdjęcie sukienki, którą chciałabyś założyć i trzymać na tapecie swojego telefonu. Pomyśl co mogłoby Ciebie mocno motywować by nie dać się pokusom.
Podczas odchudzania dobrze jest mieć wsparcie. Pomyśl czy w Twoim najbliższym otoczeniu jest ktoś kto by ciebie wspierał i zachęcał do dalszego działania. Razem moglibyście ćwiczyć czy przygotowywać wspólnie posiłki. Twoje najbliższe otoczenie powinno wspólnie z Tobą kreować zdrowy styl życia.
Jeżeli jednak wolisz być sama – wsparciem okaże się prowadzenie dziennika żywieniowego.

 

3. Wyznaczanie realistycznych celów

Ciężko będzie ci utrzymać motywację i gubić kilogramy, jeżeli wyznaczysz sobie mało realny cel, np. schudnę w miesiąc 10kg. Owszem to też jest możliwe, ale następnego miesiąca możesz przytyć z dodatkowymi kilogramami.
Odchudzanie a raczej zmiana nawyków żywieniowych powinno być bardzo stopniowe. Dzięki temu uczysz swój organizm i siebie do nowych przyzwyczajeń.
Pamiętaj, że cel powinien być SMART, czyli konkretny, mierzalny, osiągalny, realistyczny i określony w czasie. Pamiętaj, że nie zawsze kilogramy powinny być Twoim celem, możesz zacząć od czegoś innego np. jedzenie śniadań, eliminacja podjadania, ograniczenie słodyczy czy picie wody.

4. Ciesz się zdrowszą żywnością

Nie odmawiaj sobie całkowicie ulubionych potraw lub produktów. Odchudzanie to zmniejszenie kalorii co nie musi oznaczać rezygnację ze smaku, satysfakcji, a nawet łatwości w przygotowaniu. Jednym ze sposobów obniżenia kalorii w odżywianiu jest spożywanie większej ilości pokarmów roślinnych – owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.
Wskazówki:

 • Do każdego posiłku dołączaj warzywa i/lub owoce,
 • Ziarna przetworzone zastąp pełnoziarnistymi,
 • Używaj zdrowe tłuszcze typu: oliwa z oliwek, oleje roślinne czy orzechowe, awokado, orzechy, masła orzechowe,
 • Zrezygnuj z cukrów – oprócz z owoców,
 • Ogranicz produkty mleczne i mięsne, wybieraj tylko niskotłuszczowe.,

 

5. Bądź aktywny, bądź aktywny

Ćwiczenia pomagają nie tylko spalić nadmiar kalorii, mają też dużo właściwości zdrowotnych, min.:

 • Dbają o Twoje stawy,
 • Poprawiają nastrój,
 • Wzmacniają układ sercowo-naczyniowy,
 • Regulują ciśnienie krwi,
 • Pomagają w sprężystości Twojego ciała.

 

Badania pokazują, że osoby, które regularnie ćwiczą łatwiej jest im utrzymać prawidłową masę ciała. Najlepszy trening to oczywiście interwałowy – czyli ze zmiennym tempem, ale jeżeli do tej pory nie ćwiczyłaś to dobrym rozwiązaniem będzie też wprowadzenie częstych spacerów, jazda na rowerze czy relaksująca joga.
Znajdź codziennie 30 minut na trening, pomoże ci to nie tylko schudnąć, ale również odmieni Twoje życie.

6. Zmień swoją perspektywę

To nie wystarczy, jeść zdrową żywność i zwiększyć aktywność fizyczną na kilka tygodni lub nawet miesięcy – jeżeli chcesz, żeby skutek był długoterminowy zmień swój styl życia – wprowadzając codzienną stopniową rutynę.
Przygotuj strategię, zdrowych nawyków i przyzwyczajeń. Twój plan i konsekwencja w działaniu pomoże ci odnieść trwały sukces w utracie wagi na zawsze.
Prawdopodobnie będziesz miała sporadyczne porażki. To normalne, ale nie rezygnuj tylko zacznij od nowa. Trzymaj się zdrowego stylu życia, a wyniki będą tego warte.

Wprowadzając te zasady do swojego trybu życia i konsekwencja ich utrzymywania pozwolisz sobie na sukces w dążeniu do swojego celu.

Jeśli potrzebujesz porady bądź prowadzenia przez naszego dietetyka zapraszamy do kontaktu dietetyk@ishiki.pl

 

Bądź z nami w kontakcie

Adres

Al. Jana Pawła II 59 lok. U3
15-753 Białystok
apartmentenvelopephone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram